پایه چراغ

پایه چراغ چیست ؟

پایه چراغ یکی از تجهیزات فلزی حیاتی در زمینه روشن سازی فضاهای باز شهری است که وظیفه روشن سازی اهدافی را که دارای معارضاتی همچون درخت یا ساختمان دارد با اهدافی که به صورت خطی باید روشن سازی شود ، را به عهده  دارد .

پایه چراغ یک واژه جنرال و عام است که دارای طیف بسیار گسترده ای می شود و در واقع به هر ابزاری که یک چراغ یا منبع روشنایی را در یک ارتفاع معین نگه دارد گفته می شود . از جمله پایه چراغ های خیابانی ، پایه چراغ های پارکی ، پایه چراغ های دکوراتیو ،  پایه چراغ های روشنایی چمنی ، دیواری ، سردری و …

بدیهی است که این مورد و این طیف وسیع دارای بخش های گوناگونی است که اینجا مجال توضیح همه موارد را نداریم . در این مقاله هر جا که صحبت از پایه چراغ کردیم ، منظورمان پایه چراغ های فلزی شهری است که به جهت نورپردازی فضاهای باز شهری مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع پایه چراغ :

این محصول در سه لول مختلف طراحی و تولید می شود :

1 – پايه چراغ خیابانی :

پايه چراغ خیابانی پایه هایی هستند که به صورت لوله ای یا چند وجهی در ارتفاعات از 6 متر الی 14 متر با اشکال متنوع طراحی و ساخه می شود . جنس استفاده شده که با روکش رنگ یا گالوانیزه گرم پوشش دهی می شوند .در این مورد ، در مقاله ای مجزا به صورت مبسوط توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد و در اینجا صرفاً به معرفی این محصولات بسنده می کنیم .

2-پايه چراغ دکوراتیو :

پايه چراغ دکوراتیو نیز نوعی از پایه چراغهای خیابانی است که دارای تجهیزات آلومینیومی بوده و زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می بخشد . این پایه های زیبا در ارتفاع 3 الی 12 متر قابل تولید هستند که دارای قوسها ، طرح ها و اشکال بسیار چشم نوازی هستند .

3 – پايه چراغ پارکی :

پايه چراغ پارکی به چراغهایی گفته می شود که عموماً در پارکها و راهروهای سبز بین درختان کار می شود . البته از این محصول در خیابانها و جلوی فروشگاه ها هم استفاده شایانی می شود . که خود باعث زیبایی دو چندان محیط نصب است .

این پایه های فلزی روشنایی عموماً در ارتفاع 3 متر تولید می شود . این پایه ها به وسیله رنگ پودری الکترو استاتیک پوشش دهی می شوند که مقاومت فوق العاده ای در برابر زنگ زدگی ، خوردگی و ضربه دارد .

سفارش پایه چراغ به چه صورت است ؟

سفارش پایه چراغ به دلیل فرآیندی که برای تولید محصول وجود دارد ، بسته به تعداد عموماً بین 10 الی 14 روز کاری زمان می برد . شما پس از صحبت با کارشناس مربوطه و انتخاب طرح ، به وسیله اعلام کد مخصوص پایه چراغ ، ارتفاع مورد نظر ، تعداد سفارش ، اقدام به استعلام قیمت نمایید . قابل به ذکر است مشخصات فنی ، نقش مهمی در این زمینه ایجاد می کند . یعنی صرف اینکه ظاهر پایه تولیدی یک شرکت با پایه تولیدی شرکت دیگری شبیه است ، دلیل بر مشابهت پایه ها نیست . مشخصاتی از قبیل قطر لوله ، ضخامت لوله ، تعداد قطعات ، ضخامت ورق ، نوع پوشش ، نوع رنگ ، تعداد و ارتفاع براکت ( دستک ) از عوامل تاثیر گذار بر قیمت محصول می باشد . مورد بعدی تعداد سفارش است ، در سفارشات بالا به دلیل اینکه کارها به صورت سری کاری انجام می شود پرت کار به حداقل ممکن می رسد و فرآیند تولید سریعتر است . همچنین قیمت نهایی محصول کاهش پیدا می کند . پس هر چه تعداد سفارش بیشتر شود ، قیمت آن هم بالاتر می رود . لذا در صورتی که قصد اجرای پروژه به صورت چند مرحله ای را دارید ، اینکار را به یکباره و در یک سفارش تعداد بالا انجام دهید تا قیمت و بهای کمتری را برای پایه های مورد نظرتان پرداخت کنید .

قطعات پایه چراغ شامل چه قطعاتی است ؟

  • بیس پلیت یا صفحه ستون :

بیس پلیت صفحه ای است که به صورت مربع یا دایره شکل بوده و در اطراف آنها سوراخ هایی قرار دارد که محل قرار گیری بولتهای فونداسیون است .

  • لچکی :

لچکی به قطعات مثلثی شکل فولادی گفته می شود که اتصال بیس پلیت به بدنه پایه را تقویت می کند و در لرزش ها و باد شدید باعث حفاظت و مقاومت پایه می شود  .

  • براکت یا دستک :

    براکت به دستکهایی گفته می شود که در بالای پایه های نصب می شوند تا سرچراغ به انتهای آن متصل شود . تعداد این براکت ها می تواند یک ، دو ، سه یا چهار عدد باشد و ارتفاع براکت ها هم معمولاً متناسب با ارتفاع پایه می باشد .

0/5 (0 نظر)