برج نوری دستی وینچی

 برج نوری دستی وینچی چیست ؟

برج نوری دستی وینچی یکی از انواع برج نوری روشن کننده محیطهای باز شهری است که در ارتفاعات 6 ، 9 و 12 متر قابل تولید است . ظاهر این محصول با سایر برج های روشنایی فرقی ندارد و فقط اختلاف در سیستم محرکه بالابر هد برج است . در این نوع برج ها از یک وینچ دستی هندلی که توسط دست انسان چرخیده می شود و چرخش آن باعث بالا رفتن یا پایین آمدن برج می شود ، استفاده می گردد . این وینچ و متعلقاتش در داخل بدنه برج قرار دارد و به وسیله یک دریچه قابل دسترسی خواد بود که با بسته و قفل شدن دریچه قابل رویت و سرقت نخواهد بود .

یکی از مزایای مهم برج نوری هد متحرک وینچ دستی این است که دارای قیمت بسیار ارزانتری نسبت به برج نوری هد متحرک گیربکس دستی و برج نوری با الکترو موتور و گیربکس است . علت آن هم این است که وینچ دستی به کار رفته در این سازه های روشنایی بسیار ابعاد کوچکتری نسبت به گیربکس و الکتروموتور دارد ، لذا می توان دهانه پایین به بالای برج را متناسب تر در نظر گرفت و در نهایت وزن کلی سازه و فولاد به کار رفته در تولید محصول کمتر می شود . ضمن اینکه در فرآیند گالوانیزاسیون هم گالوانیزه کمتری می برد که از قیمت نهایی می کاهد . در واقع این محصول بعد از برج نوری هد ثابت بدون نردبان  که در 90% موارد تا ارتفاع 6 یا 9 متر نصب می شود ، مناسب ترین قیمت را در رده این محصول روشنایی فضای باز دارد .

وینچ های استفاده شده در این برج ها تهیه شده از بهترین مارکهای بازار بوده و دارای طول عمر بسیار بالایی هستند . در واقع موارد استفاده از وینچ برای بالا و پایین بردن هد ، بسیار کم است و فقط در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که پروژکتورهای نصب شده روی هد دچار خرابی و اشکال شود و این مساله ممکن است در هر چند سال یکبار اتفاق بیفتد .

مزایای برج نوری دستی وینچی چیست ؟

 1. کیفیت بالا در تولید و اجرا
 2. دوام و طول عمر بالای 50 سال
 3. مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه ، طوفان و زلزله
 4. مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 5. بازدهی نوری مقبول
 6. قیمت بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه
 7. سبک بودن سازه فولادی
 8. امکان استفاده از پروژکتورهای کم مصرف
 9. اجرای فونداسیون سبک تر و با ابعاد کوچکتر

معایب برج روشنایی وینچ دستی چیست ؟

 1. محدودیت ارتفاع :

  در این نوع از برج ها به دلیل اینکه هد به وسیله وینچ دستی و توسط دست انسان بالا و پایین می شود ؛ از طرفی توان دست انسان محدودیت دارد . جابه جایی هد به بیش از 12 متر یا در نهایت 15 متر عملاً ممکن نیست یا کار بسیار سختی است . لذا در اکثر موارد این برج ها را نهایتاً تا ارتفاع 12 متر می سازند .

 2. محدودیت در تعداد پروژکتور :

  هد برج نوری خود از جنس فولاد بوده و دارای وزن زیادی است ، روی این هد تعدادی پروژکتور نصب می شود که هر کدام از آنها دارای وزن مختص به خود هستند . همانطور که در آیتم قبلی عرض کردم چون این هد به وسیله دست انسان بالا و پایین می شود ؛ نمی توان از تعداد زیاد پروژکتور استفاده کرد و در این زمینه محدودیت داریم . به طور مثال می توان نهایتاً از 6 الی 8 پروژکتور 400 وات بخار سدیم یا 8 الی 10 عدد پروژکتور LED ( به علت سبک تر بودن پروژکتور LED نسبت به پروژکتور 400 وات بخار سدیم ) استفاده کرد .

اگر نیاز به نصب بیشتری پروژکتور دارید باید از برج های موتوردار استفاده کرد .

0/5 (0 نظر)